Wong Shun Leung

8.6.1935 yılında doğan Wong Shun Leung, Yip Man’ın Hong Kong’da direkt olarak tüm sistemi öğrettiği 8 ( Leung Sheung-Tsui Tin-Lok Yiu-Wong Shun Leung-Wang Kiu-Duncan Leung-Victor Kan-William Cheung ) öğrencisinden en önemlisidir.

Wong Shun Leung savaş sanatları kariyerine 16 yaşında boksla başlar. Boks hayatı öğretmeniyle yaptığı bir idmanda öğretmeninin kendisini aşırı hırpalaması ve genç Wong’un saygıyı bir tarafa bırakıp hocasını boylu boyunca yere sermesiyle sona erer.Bu olay hocasına olan güvenini ve saygısını yitirmesine sebep olur ve Wong bir daha eldiven giymez

Wong’un Babası ve Büyükbabası geleneksel Çin tıbbı doktorlarıdır ve her ikisi de savaş sanatları camiasına yakın isimlerdir.Dolayısıyla Wong daha çocuk yaşlarda yerel kahramanların dövüş hikayeleri ve abartılı efsanelerle büyümüştür.Hatta Büyükbabası gelecekteki öğretmeni Yip Man’ın ilk öğretmeni Chan Wa Sun’un iyi arkadaşıdır.

Chan Wa Sun ve onun öğretmeni efsanevi Dr.Leung Jan’ın hikayelerini duyan Wong ,sistemi tanımak için bir Wing Chun öğretmeni aramaya başlar.Ağabeyinin arkadaşları Wing Chun öğrenmektedirler ve bir ders izlemek üzere onlara katılır.Yip Man Wong’a denemesi için öğrencileriyle dövüşmesini söyler.Wong 3 öğrenciyi sırayla yenince Yip Man , Wong’u kendisi alt ederek öğrenciliğine kabul eder.

Bir süre sonra Yip Man’ın gözetiminde,wing chun öğrenmek için heves eden genç Bruce Lee ‘nin hocası olmuş ve 1.5 yıl boyunca haftada 6 gün özel ders vererek yetişmesinde önemli rol oynamıştır.
18 -35 yaşları arasında Çince ”bei mo” olarak adlandırılan kuralsız meydan okuma dövüşlerinde kolonideki hemen her farklı stile karşı defalarca savaşmıştır.Bruce Lee kendi anılarında eski hocasını yüzlerce zaferle yüceltse de daha tutucu çevreler bunların sayısını 60 civarında olarak belirtir ve hiç yenilgi almadığını onaylar.
1950 ‘lerin sonları ve 60’ların başlarındaki bu dönemde Hong Kong basını Wong’un zaferlerine geniş yer verir. Bir süre sonra ” Gong sau Wong” ( Konuşan ellerin Kralı) olarak ün salar.

Bu dövüşlerde yanında Yip Man bulunmakta ; Hazırlık aşamasında,dövüş esnasında ve sonrasında teorideki tekniklerin rafine edilmesiyle sonuçlanacak bir süreç yaşanmaktadır.

Örneğin bugün hemen tüm Yip Man menşei okullarda, ilk formda gösterilen Gaan Sau ,Wong’un bir dövüşte mide altına aldığı çok sert bir darbe sonucu önlem olarak düşünülmüş ve forma eklenmiştir.
Wong Shun Leung ,Yip Man’ın yanında en uzun süre kalan öğrencisidir.5 yıl boyunca ondan öğrenmiş,önceleri asistan hoca olmuş daha sonraları Yip Man’ın bozulan sağlığı üzerine onun adına okulu işletmiştir.
Yip Man’ın vefatını takiben Hong Kong’da Wing Chun’u beyazlara da öğreten ilk öğretmen olmuştur.İlk batılı öğrencisi daha sonra kız kardeşiyle evlenen Avustralyalı Barry Lee’dir.Onu David Peterson, Clive Potter ,Ernest Hoffler ve Philipp Bayer izlemiştir.
Wong; süsten ve gösterişten uzak, tümüyle test edilmiş metodunu bu öğrencileri vasıtasıyla batı dünyasına tanıtmıştır.Ölüm tarihi olan 28.1.1997’ye kadar seminerler ve özel dersler vermiş,inanılmaz alçakgönüllü tabiatı ve gerçek dövüşçü yapısıyla tüm Wing Chun klanları ve dalları arasında sevgi ve saygı görmüştür.